Staňte se profesionálním osvětlovačem fotografií!

Ať jste fotograf profesionál, nebo to máte jen jako hobby, tak moc dobře víte, že světlo je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou při fotografování potřebujete.

Sice už máme fotoaparáty, které za nás udělají dost práce, ale pokud chcete mít fotografie, nad kterými se všem zatají dech, musíte zvládnout i tu práci, kterou normálně vykoná fotoaparát. 

Zmenšeno - LED osvětlování fotografií

Teplotu světla si na fotoaparátu nastavujeme většinou podle světelných podmínek, které panují v prostoru, ve kterém fotíme, jako je například slunečno, oblačno, žárovka, žářivka atp. Tato vlastnost se pak dá samozřejmě upravit i na hotové fotografii v editorech. Ale pokud už na fotografii nechcete provádět žádné úpravy, je vhodné použít světlo, které zaručí maximální barevnou intenzitu a ostrost.

Jak na to?

Samozřejmě se dají pořídit profesionální světla, takzvané softboxy, které slouží jen na použití ve fotostudiích, či na profesionální focení. Jenže taková světla jsou předražená, a to jen protože jde o produkt s přízviskem „profesionální“, což dává výrobci a prodejci volnou ruku při zvýšení ceny.

Nová alternativa, kterou začínají používat i „profesionálové“, je LED osvětlení. Díky své variabilnosti je vhodné takřka pro jakékoliv použití. Je zde mnoho možností, se kterými je možno pracovat. Jako první bychom zmínili velký výběr v teplotě světla. LED osvětlení je nabízeno většinou ve 3 variantách, v teplé, denní a studené bílé.

Teplota chromatičnosti

Každé světlo dokáže dát fotografii jiný nádech. Například s teplým světlem se lépe bude znázorňovat například horko, či žár, a naopak se studeným světlem, které je decentně namodralé, se nám podaří velmi snadno napodobit chlad.

Každý odstín pleti vypadá jinak pod jinou barvou světla, proto je důležité, aby si fotograf před focením otestoval pod kterým světlem bude mít pleť přirozenou a zdravou barvu. U snědších barev pleti se nemusíme bát použít světlo v barvě denní či studené bílé. Však u „bledulek“ bychom se studenému světlu měli vyhnout, pleť poté může vypadat nemocně, může se jevit průhledná (prosvítají žilky), a vyniknou nedokonalosti. Tyto typy si však musí nastudovat každý fotograf sám, většinou metodou „pokus-omyl“.

Denní bílá je perfektní pro portréty a focení produktů. Jelikož má vysoké podání barev, což znamená, že pod tímto světlem jsou barvy nejpodobnější tomu, jak opravdu vypadají.

proč právě led?

LED osvětlení je voleno hlavně kvůli jeho výhodám, které jsme zmiňovali již několikrát. Ale opakování je přeci jen matka moudrosti. Největší výhodou LED je jeho nízká spotřeba, která je až o 80% nižší, než u klasických žárovek. Při svícení nevydává LED žárovka, zářivka, světlo žádné teplo, takže je většina vložené energie přeměněno na světlo. Při porovnání s klasickou žárovkou se jedná o velký rozdíl, zde jde o 50% únik energie, která je přeměněna na teplo. LED světla bývají stmívatelná, bez případných možností prasknutí. V dnešní době je u určitých LED produktů až nekonečná škála barev, kterými může svítit.

Zmenšeno2 - LED osvětlování fotografií

Taková stmívatelnost je při fotografování velmi užitečná vlastnost světla. Pokud chcete například vyfotit portrét, kterého součásí budou například RETRO LED žárovky, o kterých jsme psali v minulém článku, tak kdyby nebyly stmívatelné, tak by mohl fotoaparát reagovat velmi zmateně, jelikož by nevěděl, který zdroj světla má použít. Takže když tuto žárovku ztlumíme na minimum, tak stále budou krásně svítit vlákna, která napodobují původní žárovky, ale světlo nebude oslňovat fotoaparát ani fotografa, či fotografovaný model.

Mnoho fotografů mění stará světla za ty s LED technologií nejen kvůli všem zmíněným výhodám, ale také protože jsou velmi šetrná na výrobu a nezanechávají uhlíkovou stopu. Jednoduše řečeno, jsou šetrná k životnímu prostředí.

Typ LED světla, který použít při fotografování je už zcela na Vás. My bychom Vám doporučili vždy volit s rozvahou teplotu chromatičnosti, tedy barvu světla, a také svítivost. Tyto aspekty jsou nejdůležitější. Pokud zvolíte žárovky, doporučili bychom je aplikovat do svítidel, které dobře směrují a rozptilují světlo, což vám při fotografování velmi usnadní práci. Například místo zmiňovaných softboxů se dají využít LED panely, nebo LED pásky. To už je pouze na Vaší šikovnosti a kreativitě. 

Zkuste změnu a nekupujte "profesionální" světla pro fotografy, kupte si LED světla
LEDsviti.cz nejlepší internetový obchod s LED osvětlením! Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit, buď na emailové adrese info@LEDsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.