Vatikán přechází z halogenu na LED!

Pokud si myslíte, že LED osvětlení je použitelné pouze u moderních staveb, tak se velmi mýlíte. Jak jsme již zmiňovali v jednom z našich předchozích článků, Vatikán jde s módou a vyměňuje klasická svítidla za LED. V Sixtinské kapli tuto modernizaci zrealizovali již v roce 2014, a nyní zmodernizovali i Svatopetrské náměstí před bazilikou sv. Petra.

Zmenšeno - LED vatikán 5

Vatikán jde s dobou

Jedním z důvodů této modernizace byla i bezpečnost návštěvníků, a to hlavně při masových křesťanských událostech, při kterých se na náměstí nashromáždí až 400 000 lidí. Dalším důvodem je bezpochyb ekologičnost a ekonomičnost LED světel, konkrétně na tomto osvětlení ušetří Vatikán až 70% energie.

Tato výměna byla jednou z nejnáročnějších, které byly provedeny na historických budovách. Byla zde určitá pravidla, která musela firma instalující světla dodržet. Reflektory použité na osvícení náměstí nesměli zasahovat do historické hodnoty stavby, a teplota chromatičnosti nemohla přesáhnout 4500K, což by působilo uměle.

zmenšeno + spojeno sv.petr náměstí

Firma realizující tento projekt si nakonec poradila, a výsledek je opravdu okouzlující. Pro představu, na prvním obrázku je Svatopetrské náměstí před rozsvícením nově nainstalovaných světlel, tedy tak, jak to vypadlo před modernizací, na druhém již můžeme vidět rozdíl, který instalace reflektorů způsobila.

Použity jsou zde ploché reflektory vyrobené na míru, které jsou přidělány na kolonádě náměstí, která ho objímá přesně tak, jako ruce církve objímají lid. Kolem celého náměstí je rozmístěno 132 reflektorů, které mají teplotu chromatičnosti 4000K, což je velmi přirozená denní bílá.

Snímek obrazovky 2017-12-18 v 10

Na prvním obrázku vidíme již zníměné použité svítidlo, na obrázku druhém je kolonáda, na které jsou svítidla umístěna, pokud se podíváte pořádně, pod každou druhou sochou uvidíte svítidlo z prvního obrázku. 

Všechno osvětlení tohoto náměstí je řízeno profesionálním systémem, který nedopustí žádnou chybu.

Nezastavitelná modernizace

Společnost, která tuto modernizaci provedla, se na konci října tohoto roku dohodla s Papežem a vládou Vatikánského městského státu na pokračování projektu. Další na řadě bude bazilika svatého Petra.

Zdroj: Osram Na obrázku můžeme vidět jak bude nové osvětlení asi rozmístěno

V tomto případě půjde o podobnou modernizaci, která proběhla v Sixtinské kapli, v bazilice však zvýší úsporu energie až o 85%. Díky své velkoleposti může bazilika sv. Petra pojmout až 20 000 lidí, a nejvyšší bod kupole činí 136 metrů. Kvůli mozaikové výzdobě, která je pokladem mezi uměleckými díly světa, je velmi důležité, aby světla byla přizpůsobivá, tedy stmívatelná.

Díky úplnému doplnění červeného, zeleného, modrého, teple bílého a studeně bílého LED světla osvětluje nový systém celé barevné spektrum fresek. Trvalo čtyři roky pečlivé analýzy osvětlovacích návrhářů, restaurátorů a odborníků v oblasti kolorimetrie, než byly LED diody nastaveny tak, aby řádně osvětlovaly původní barvy, aniž by změnily jejich odstín. Analyzovali 280 bodů freskových pigmentů pomocí neinvazivního systému, který osvětluje body kalibrovaným světlem a měří odražené spektrum. Tato vysoce přesná data budou sloužit jako referenční hodnota pro nastavení LED světla.

Nová světla zdůrazní velkolepost dalších uměleckých děl, jako je například Baldachýn on Lorenza Berniniho, nebo Michalengelova mramorová pieta. Světla budou umístěna těsně pod zlatým písmem, které lemuje celý interier baziliky. Teplota světla zde bude oproti náměstí teplejší o 1000K (tedy 3000K), a to právě proto, aby nažloutlá barva světla podtrhla zlaté detaily zdobící interiér.

Zmenšeno - svatopetrská bazilika 2

Společnost zde použije kolem 600 LED svítidel a LED bodovek, které budou mířit na důležitá místa baziliky.

Celý osvětlovací systém je navrhnut tak, aby zvýraznil vlastnosti zde použitých materiálů, plastičnost kontrukce a celkovou architekturu. Projekt osvětlení baziliky začne v dubnu 2018 a měl by být dokončen do Vánoc (2018).

Rádi byste osvítili nějakou budovu, či památku ve Vašem městě? Na e-shopu LEDsviti.cz seženete vše, co k tomu budete potřebovat. Potřebujete poradit? Neváhejte se obrátit na telefonní číslo +420 602 658 319, nebo na e-mailovou adresu info@LEDsviti.cz.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.