Vestavné osvětlení - strop, stěna, nebo podlaha?

Osvětlení je jedním z nejdůležitějších prvků každého domu a bytu. Bez něj by se náš interiér po západu slunce ponořil do temnoty. Naštěstí individuální vybavení dodává správnou dávku umělého světla, které umožňuje práci, studium i relaxaci. Při výběru osvětlení byste měli věnovat pozornost zápustným svítidlům - proč?

Stropní, nebo podlahové osvětení, stolní lampy, lustry, bodovky nebo další svítidla - výběr osvětlení by měl obvykle zahrnovat různé z uvedených výrobků. Pro správné osvětlení místnosti obvykle nestačí lustr nebo jen nástěnné osvětlení namontované nad pohovkou v obývacím pokoji. Bytový osvětlovací systém by měl být funkční, což znamená, že v různých koutech našeho domu potřebujeme osvětlit různé parametry. Závěsné osvětlení sice plní úlohu hlavního osvětlení, ale nebude vhodné na čtení, vypracovávání domácích úkolů nebo sledování televize. Stojací lampa bude naopak doplňkovým osvětlením - vytvoří útulnou atmosféru v místnosti, a umožní vám pohodlně odpočívat. Osvětlení kuchyňské desky je během vaření nutné, ale nebude stačit k osvětlení celé místnosti. Takových příkladů lze vyjmenovat mnoho, což dokazuje, že pro dobře osvětlený interiér je nutné použít různé typy svítidel, a zároveň také použití různých barev světla LED diod.

Praktická funkce osvětlení není vše. Nezapomeňte, že všechna svítidla také hrají dekorativní roli. Vzhled svítidel však neovlivňuje vždy vnitřní prostor místnosti - někdy místo, kde je osvětlení namontováno, a směr, ve kterém je světlo, které vydává, důležitější.

Víte, že ...?
Zápustná svítidla mohou být instalována nejen do stropu, ale také do podlah a stěn. Jsou zajímavou alternativou k jiným světelným zdrojům používaným v interiérech, které plní spíše dekorativní funkci.

Vestavené osvětlení - stěny

Zápustná stropní a podlahová svítidla - vlastnosti

To, co odlišuje vestavná svítidla od jiných, je jejich minimalistická forma. Takové výrobky jsou ve formě bodovek - po jejich instalaci a rozsvícení vidíme pouze světelný bod a někdy i okolní rám (obvykle kulatý nebo čtvercový). Zapojení a místo připojení zapuštěného svítidla k elektrické instalaci je zcela skryto - buď ve stěně, stropě nebo v podlaze. Nicméně je třeba si uvědomit, že instalace tohoto typu vyžaduje předběžné plánování a přivedení vodičů na správná místa, než se budeme zabývat dokončením místnosti - později to nebude tak snadné. Tato svítidla jsou obvykle plochá a nevyčnívají mimo rovinu, ve které jsou umístěna. Navzájem se dokonale kombinují, díky tomu neodvádějí pozornost od doplňků vnitřního prostoru místnosti. Takto navržené osvětlení lze použít na místech, kde by nebylo možné použít jiné. Zápustná stropní a stěnová svítidla používají technologii LED, která zajišťuje nízkou spotřebu a dlouhou životnost až 50 000 hodin svícení.

Víte, že ...?
Některé bodovky mají možnost regulovat úhel dopadu světla - to je způsobeno tím, že mají pohyblivé prvky.

Zápustné stropní kování - možnosti použití

Zápustná svítidla se často používají pro montáž do stropu. Nejprve se zdá, že nejsou zajímavou alternativou k elegantním lustrům nebo působivým moderním stropním svítidlům, ovšem ocení je všichni, pro které je minimalismus tím pravým stylem, a také ti, kteří hledají nepředstavitelnou podobu osvětlení, a současně velkolepé účinky, které je možné dosáhnout použitím. Vestavěná stropní svítidla by se měla používat zejména při plánování sádrokartonového stropu. Můžeme je uspořádat symetricky, kolem jeho obvodu a také zcela náhodně, vytvářet imitace hvězdného nebe. V případě, že chcete postavit pouze stropní regál nebo římsu ze sádrokartonových desek, pak je můžete uspořádat například po celé délce.

Zápustná stropní svítidla mohou být použita v každé místnosti Vašeho domu - i v koupelně, pokud si vyberete výrobky, které jsou dostatečně chráněny před vlhkostí (minimální IP44). V závislosti na jejich počtu a uspořádání mohou být použity jako hlavní nebo dodatečné osvětlení. Umístěné podél jedné ze zdí jsou ideální jako jemné osvětlení stěny z kamene nebo cihel, zvýraznění fotogalerií, obrazů nebo plakátů. Budou také dokonale osvětlovat chodbu, ve které budou umístěny na stropě po celé délce.

Vestavné osvětlení - strop

Vestavěné LED panely

Pro osvětlení místnosti v mnoha případech používáme stropní osvětlení. Zápustná svítidla, která se montují na strop, jsou často také vhodné pro montáž přímo do stěny.

Mezi právě tento typ svítidel patří oblíbené LED panely. Taková svítidla jsou vzhledem k tomu, že jsou plochá a nemají ostré vyčnívající hrany, ideální pro osvětlení všech místností. Vybrat si můžete z různých tvarů a teplot světla, mezi kterými si vyberete ten ideální panel pro Vaší místnost. Díky mléčnému krytu poskytují rozptýlené světlo, které je příjemné pro oči.

Osvětlení v podlaze

Svítidla namontovaná do země nejčastěji připomínají osvětlení příjezdových cest, nebo chodníků, se kterými se setkáváme v zahradách - nesmíme zapomenout na možnost takového použití, protože nejen, že vytváří atraktivní vizuální efekt, ale také zaručuje naši bezpečnost. Stejně jako venku mohou být vestavěná svítidla také použita uvnitř - jsou často vhodné pro montáž jak do podlah, tak stěn, takže jsou univerzální. Můžeme je používat v typicky dekorativní roli - jedna nebo dvě bodovky vedle sebe postačí k osvícení sochy umístěné v obývacím pokoji. Osvětlení, které míří ze spodu, dokonale osvítí stěnu ozdobenou zajímavou strukturou, např. zakončenou dekorativním kamenem.

Vestavné osvětlení - podlaha

Zápustná svítidla - přehled

Vestavná svítidla - do stropu, stěn nebo podlahy - mohou v našich domácnostech hrát stejnou roli jako ostatní typy svítidel. Fungují dobře jako hlavní a dodatečné osvětlení. Nemohou se však přeceňovat, pokud jde o použití umělého světla pro dekorativní účely. Vzhledem k tomu, že světlo vydávají bodově, jsou vhodné pro zdůraznění jednotlivých konstrukčních prvků a ozdob. Používají se k vytvoření útulné atmosféry v místnosti.

Nakupujte LED osvětlení na eshopu LEDsviti.cz98 % zákazníků byla s e-shopem spokojena. 

Při jakémkoliv dotazu se na nás neváhejte obrátit. Jsme pro Vás na telefonním čísle +420 602 658 319, od pondělí do pátku vždy 8-20 hodin, nebo na emailové adrese info@ledsviti.cz. Budeme se na Vás těšit. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.