Jak osvítit kuchyň pomocí LED osvětlení?

Pokračujeme dalším článkem, který Vám pomůže si zařídit domácnost s LED osvětlením. Dnes si odpovíme na otázku "Jak osvítit kuchyň pomocí LED osvětlení?". 

Správné osvětlení dělá z kuchyně místnost, ve které bude příjemné, a zároveň také bezpečné pracovat. Hovoříme zde o použití vhodných světelných zdrojů. Osvětlení v kuchyni je nesmírně důležité, zejména kvůli měnící se povaze této místnosti, která se v průběhu let stala více otevřenou, rozšířenou a multifunkční.

Světelný zdroj 

Při rozmýšlení světelného návrhu kuchyně, je třeba mít na paměti, že zdroje světla by měly být přizpůsobeny konkrétnímu místu z hlediska barev. V této situaci je důležité najít zlatý střed, protože osvětlení s příliš nízkým výkonem by nemuselo dostatečně svítit na práci, a na druhou stranu osvětlení, která vyzařují příliš silné světlo, mohou způsobit nepříjemné oslnění. V místnosti tohoto typu budou světlené zdroje s barevnou teplotou od 3000 do 6000 K skvěle fungovat samostatně.

Centrální osvětlení

Osvětlení kuchyně by mělo začít právě zde. I když bodové zdroje jsou v této místnosti velmi důležitou funkcí, hlavní osvětlení je základem. Jeho úkolem je rovnoměrné rozložení světla a osvětlení kuchyně tak, abychom ji mohli volně a bezpečně užívat, bez hrozby úrazu. Toto osvětlení by mělo být v ideálním případě rozptýlené.

Nejběžnějším centrálním osvětlením je stropní svítidlo ve středu stropu. Alternativou k takovýmto tradičním řešením jsou však častěji LED panely nebo LED tělesa, či bodovky instalované na několika místech stropu. Velkou výhodou použití LED produktů je, že vytváří dojem, že je místnost vyšší a prostornější. Energetická účinnost je také velmi prospěšná.

Kuchyně-LED_osvětlení_panel
TIP:
V moderních kuchyních se místo stropního osvětlení v podobě tradičního stropního svítidla se stínítkem stále více používají lustry. A navíc jsou pověšeny na dlouhé ozdobné šňůře. Což umožní používat zdroj světla s menším výkonem a současně vytvořit příjemnější světlené klima v kuchyni. Inspirovat se můžete například v našem článku o RETRO žárovkách

Bodové osvětlení

V konkrétních kuchyňských zónách provádíme činnosti, které vyžadují dodatečné osvětlení. Konkrétně kuchyňský stůl, nebo pracovní deska, sporák, kuchyňský ostrůvek. Dodatečné zdroje světla hrají nejen velmi důležitou praktickou úlohu, ale také zvětšují atraktivitu interiéru z vizuálního hlediska. Aby bylo možné je pohodlně a efektivně využívat, stojí za to oddělit samostatné osvětlovací obvody pro jednotlivé zóny, takže je možné zapnout pouze ty zdroje, které jsou pro Vás nezbytné.

stůl v kuchyni

Nejdůležitější je, že osvětlení umístěné nad stolem osvětcuje celý stůl a současně neoslepuje ty, kteří sedí okolo něj. Z tohoto důvodu je skvělý nápad využít umístění lustru nad stůl, minimálně 50 cm od plochy stolu. Nejlepším řešením v této situaci je použití osvětlení s velkým a otevřeným stínidlem, který má dodatečnou schopnost regulovat délku lana nebo několik málo obdélníkových nebo oválných svítilen, které jsou zavěšeny v sérii na speciálním panelu (viz 1. a 2. obrázek). 

Kuchyně-LED_osvětlení_Ostrůvek
TIP:
Při osvětlování stolu v kuchyni zkuzte použít stmívatelné produkty, které Vám umožňují nastavit intenzitu světla a snadno jej přizpůsobit dané příležitosti.

Pracovní deska, dřez, sporák

Jedná se o prvky kuchyňského vybavení, které nejčastěji používáme při přípravě jídel. Proto bychom se měli zvláště zabývat osvětlením těchto zón. V tomto případě by světlo mělo být hlavně jasné a intenzivní. Pamatujte si však, že nesmí být tak intenzivní aby Vám při práci vadilo. Je také velmi důležité, aby tyto zóny byly rovnoměrně osvětleny. Zde budou fungovat zdroje s vysokým indexem barevného vykreslování.

Nad sporákem bývá většinou digestoř, která má v sobě zabudované světlo, a tím eliminuje potřebu dodatečných zdrojů nad sporákem. V případě pultové plochy, nebo kuchyňského ostrůvku bychom měli použít bodové osvětlení. LED pásky umístěné pod nástěnnými kuchyňskými skříňkami jsou pro použití do kuchyně ideální.

Kuchyňský ostrůvek

Při rozhodování o vytvoření kuchyňského ostrůvku se musíme starat hlavně o elektrickou instalaci. Kabely se pak vedou do žlábků ve stropu, nebo se maskují v speciálně vyrobeném podhledovém stropu. Ve většině případů je ostrůvek stejný pracovní prostor jako pracovní deska, což vyžaduje podobné osvětlení, pokud jde o intenzitu a vykreslování barev. Může být osvětlena závěsným osvětlením nebo osvětlením přisazeným ke stropu. Je důležité, aby zdroj světla nebyl tak nízko, jako u kuchyňského stolu.

Kuchyně-LED_osvětlení_digestoř

Ovládání osvětlení

Při navrhování osvětlení v kuchyni bychom měli také zvážit, jakým způsobem jej budeme řídit - aby bylo použití této místnosti maximálně komfortní a funkční. V případě dlouhého pobytu v kuchyni je možné použít snímač pohybu, který zajistí potřebné množství světla, a zároveň, jak jsem zmiňovali v jednom z našich předchozích článků, šetří více energie, než při samotném použití LED osvětlení. Je možné také upravit digestoř tak, že bude schopna nastavit intenzitu světla, nebo bude možno ji ovládat pomocí dálkového ovládání.

Doufáme, že jste v tomto vyčerpávajícím článku našli vše, co k osvětlení kuchyně potřebujete. Ale pokud by Vám zde něco scházelo, neváhete se na nás s Vaším dotazem obrátit, a to buď na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na tel. čísle +420 602 658 329
E-shop LEDsviti.cz, řešení v oblasti LED osvětlení!  

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.