Jak si správně vybrat lustr?

Při zařizování domácnosti dojde i na příjemnou povinnost, a to na interiérová svítidla. My se dnes zaměříme na centrální osvětlení jednotlivých místností, a tím jsou lustry a stropní svítidla. Výběrem lustru můžeme velmi vkusně doplnit interiér, neboť nejde jen o zdroj světla – i když dobré nasvícení jednotlivých pokojů by mělo být na prvním místě. Lustr však bývá i výrazným dekorativním prvkem a umí dotvořit příjemnou atmosféru místnosti, takže při správném výběru se budeme ve svých pokojích cítit velmi dobře.

Nejvhodnější je vybírat lustr až tehdy, když máme jednotlivé místnosti zařízeny. Potom správnou volbou lustru dotvoříme styl interiéru. Ale může to být samozřejmě i naopak. Když máme o centrálním osvětlení své domácnosti jasnou a konkrétní představu, můžeme začít docela klidně právě od lustrů. Jen bychom měli myslet na konečný estetický dopad a podřídit či přizpůsobit lustru i další vybavení. Přinejmenším tak, že k lustru vybereme i stejná nástěnná svítidla nebo stolní lampičky. O výběr takových svítidel není v LEDsviti.cz nouze – jsme velmi dobře zásobeni.

Čím se tedy budeme při výběru řídit?

Lustr můžeme vybírat podle následujících důležitých kritérií - materiál (kov, sklo, dřevo, plast), barva (zlatá, stříbrná, černá, atd.), počet ramen a tedy žárovek, zohledníme umístění lustru a jeho délku (lustry bývají na tyči nebo na závěsném řetězu a ty lze podle potřeby zkracovat, anebo na lanku, které umožňuje jeho variabilní délku, takzvaná stahovací svítidla).

A protože od centrálního osvětlení obvykle požadujeme rovnoměrné nasvícení celého prostoru, musíme brát zřetel i na výšku stropů naší domácnosti. Jsou-li stropy nízké, můžeme volit stropní svítidla, která se instalují přímo ke stropu. Mohou být i bodová. U vysokých stropů jsou ideální lustry na dlouhých tyčích a může jich být i několik, aby interiér dobře osvětlily. Centrální světlo bychom měli vybírat také s ohledem na způsob využití místností. Vhodné je myslet na úspornost – čili na nízkou spotřebu energie. Dobrou volbou je vybrat si centrální osvětlení i se stmívačem a na dálkové ovládání.

chandelier-1856678__340

Skandinávský styl - lustry v tomto stylu mívají jednoduché až strohé provedení. Jako hlavní materiál bývá použit kov, sklo, dřevo. Co se barevnosti týká – seveřané preferují bílou, černou a přírodní dřevo. Současným trendem při výrobě lustrů je silnější drát.

Moderní lustry – převažuje sklo a kov. Tvary a vzory jsou výsledkem fantazie současných návrhářů a sortiment je tak bohatý, že si bez problému vybereme do celé domácnosti.

light-669416__340

Dětské lustry – při výběru centrálního svítidla v dětském pokoji musíme vždy dbát na to, aby světlo bylo dostatečně intenzivní, neboť děti tam tráví spoustu svého času, ať už při učení nebo při hrách. Lustry pro děti připomínají svými tvary a vzory pohádkové motivy, zvířátka, anebo třeba sluníčko. Vhodné jsou lustry na LED žárovky, které mohou svítit v různých barvách. Materiál a dekor lustru by měly být takové, abychom je mohli snadno zbavovat prachu a umývat.

Jak si správně vybrat lustr_1

Lustry křišťálovétoto honosné osvětlení, patřící ke stylu vintage, nemusí být jen na zámku nebo v galeriích. Můžeme je použít jako lustr do obývacího pokoje, do haly, nebo jako lustr do ložnice. Broušené křišťálové ověsy doslova celou místnost rozzáří. Jen mějme na paměti, že potřebují často čistit, protože pod nánosem prachu by ztratily svůj zářivý efekt.

lustry křišťálové

Stropní přisazená svítidla – jsou vhodná u nižších stropů, anebo v předsíních a spojovacích chodbách, ve spižírně, na WC, v koupelně či v technických místnostech.

Rustikální svítidla - pro obývací pokoje v rustikálním stylu jsou vhodné dřevěné nebo ratanové lustry, ale také víceramenné tepané kovové lustry se skleněnými stínidly.

rustikální lustr

Přestože lustry patří k centrálnímu osvětlení, nemusí nutně viset uprostřed místnosti. Příkladem toho je třeba lustr nad jídelním stolem, anebo nad kuchyňskou pracovní plochou. V případě rozlehlejší místnosti můžeme zvolit lustry dva a nemusí být za každou cenu stejné. Vhodná jsou k nim i doplňková světla – stojací či nástěnné lampy. Pokud bychom si výběrem lustru nebyli sami jisti, můžeme využít služeb bytového architekta. Ten nám poradí, jak vybírat, aby nový lustr náš interiér korunoval.

Potřebujete poradit s výběrem LED osvětlení? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme tu pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.