Světlo je nezbytné pro naše zdraví

Jak se blíží zima, tak se dny zkracují a noci prodlužují. Většina z nás za tmy vstává a za tmy se vrací domů, jak z práce, tak třeba ze školy.

Pocítili jste někdy, že v zimě býváme mrzutější, máme častěji špatnou náladu, nebo dokonce deprese? A přemýšleli jste, čím by to mohlo být?

Je to z důvodu nedostatku světla. Američtí vědci studují tento jev už skoro 40 let, a během výzkumu zjistili, že se tato „choroba“ týká až 20% celkové populace. Konkrétně jde o vyšší potřebu spánku, nedostatek energie, kolísání nálady a může to přerůst až v deprese.

Zmenšeno 1 - Světlo nezbytné pro naše zdraví

Tyto sezónní deprese se léčí světlem, konkrétně fototerapií.

Co to vlastně je fototerapie a proč se s ní léčí?

Je to fyzikální terapie, která využívá viditelné i neviditelné světelné spektrum. Například modrým světlem se léčí novorozenecká žloutenka, UV světlem se léčí kožní potíže a právě klasickým světlem v denní bílé se léčí sezónní deprese.

Tyto výše uvedené příznaky způsobuje nedostatek hormonů melatotinu a serotoninu.

Nejefektivnější je léčba depresí pomocí očí jako receptoru, tedy přenašeče informace. Právě během dopadu světla na sítnici začne mozek vytvářet hormony, mezi kterými je i serotonin. Právě díky fototerapii je možné pomocí obnovení původního denního rytmu zkvalitnit spánek a napravit snižující se hladinu melatoninu. V průběhu dne je tak organismus svěží, máme lepší náladu a jsme připraveni vydat maximální výkon, naopak v noci lépe spíme, což opět způsobuje vyšší produkci melatoninu, jehož maximální produkce je během druhé až čtvrté hodiny noční.

Fototerapii se doporučuje provádět ráno, abychom světlem nastartovali naše vnitřní hodiny. Vážnější případy depresí jsou potřeba konzultovat s lékařem, ale pokud si v zimních měsících přijdete jen unavení a mrzutí, můžete si takovou „fototerapii“ naordinovat sami.

Základem je kvalitní světlo, žárovka, která by měla být v příjemném odstínu denní bílé.

"V průběhu zimních měsíců byste se měli snažit především načerpat co nejvíce přirozeného denního světla, protože právě to má nejsilnější účinky na zimní skleslost. Měli byste tedy využít každé příležitosti být venku v době, kdy je světlo. Podporu při zabraňování typickým projevům skleslosti jako je únava a nedostatek energie může poskytovat i vhodné vnitřní osvětlení. Během dne byste měli používat světlené zdroje vydávající studené světlo, protože především takové světlo je povzbuzující. Po ranním vstávání na nás má studené bílé světlo obsahující dostatek modrého podílu podobný účinek jako ranní káva. Večer je naopak vhodnější použít LED žárovky s teplými barvami." říká Dr.Andreas Wojtysiak, specialista na fototerapii.

Zmenšeno 2 - světlo nezbytné pro zdraví

Můžete se setkat s mnoha články a názory, že modré světlo vyzařované LED žárovkami nám způsobuje právě nespavost. Podle výše uvedeného doporučení odborníka však můžete sami uznat, že jde hlavně o uživatele, který přemýšlí nad tím, jaká barva světla je vhodná do jaké místnosti. Jsou samozřejmě i chytré žárovky, u kterých lze teplotu chromatičnosti regulovat po mocí smartphonu, ale to je zatím pro běžného uživatele vizí budoucnosti

Vraťme se k tomu co všechno dokáže fototerapie vyléčit, konkrétně k bodu o novorozenecké léčebně. Již zmiňované modré světlo bylo před nástupem LED žárovek a zářivek špatně vyrobitelné, aby léčilo v potřebné míře. Jelikož novorozenecká žloutenka je velmi časté onemocnění u novorozenců, bylo důležité zajistit rychlou a účinnou léčbu.

Velká řada nemocnic mění staré halogenové zářivky s modrými filtry za modré LED zářivky, které mají vyšší svítivost, která zajistí rychlejší léčbu, a zároveň nižší spotřebu a menší uhlíkovou stopu, takže šetří jak peníze, tak i životní prostředí.

Dále přímý kontakt kůže s LED světlem může pomoci při civilizačních onemocněních jako je například akné a lupénka. Toto odvětví fototerapie využívá LED osvětlení, právě proto, že nevydává teplo, takže může dojít opravdu k přímému kontaktu s kůží, a pacient se nemusí bát případného popálení

Nebojte se změny, a vyměňtě staré žárovky za nové LED žárovky!

Kupujte u autorizovaného prodejce LED osvětlení LEDsviti.czv případě jakéholikoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat na emailové adrese info@ledsviti.cz nebo na telefonním čísle +420 602 658 319. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.