Jakou žárovku vybrat do domácnosti

Jakou žárovku vybrat do domácnosti

Jestli začínáte přemýšlet o výměně klasických žárovek za žárovky s LED technologií, tak se nejdříve pozastavte a vyberte tu správnou. Musíte brát v potaz, kam chcete žárovku umístit, pak také její parametry jako vyzařovací úhel, napětí a materiál. Kvalitní LED žárovku zakupte jen u ověřeného prodejce, který bude moci dodat co nejvíce informací o produktu, má kladné recenze a budete ho moci kontaktovat. Zahraniční obchody příliš nedoporučujeme, jelikož u těchto produktů je důležité mít přesné informace a není příliš snadné je kontaktovat nebo se s nimi domluvit.

Výběr konkrétní žárovky

Nejdůležitější parametry, na které byste se měli soustředit, jsou chlazení a elektronika. Správný chod LED žárovky může ovlivnit vysoká teplota prostředí, jelikož ta ničí LED čip, kterému se tak zkracuje životnost a snižuje svítivost. Proto si musíte vybrat žárovku s dostatečným chlazením, aby se nepřehřívala. Ideálně, aby bylo tělo vyrobeno z hliníku. U levnějších možností můžete najít tělo plastové nebo keramické, které neodvádějí vůbec teplo. Vždy si najděte tento parametr v popisu výrobku.

Druhý aspekt je elektronika, kde je velice důležitý měnič proudu, který obstarává optimální napájení čipu. Kvalitnější a modernější je měnič se zkratkou CCD, což doporučujeme si zapamatovat, jelikož vás prodejci mohou oklamat tím, že budou vydávat méně kvalitní měnič RCD jako tu lepší variantu.

Abyste vybrali tu správnou žárovku do své domácnosti, musíte si přečíst její technické parametry, které vám dodají představu o jejích vlastnostech. Mezi nejdůležitější patří výše zmíněné, tudíž vyzařovací úhel, který určuje, jak velký prostor může osvítit. Takže čím větší prostor, tím větší vyzařovací úhel. Další je životnost, kvůli které jsou LED žárovky velice oblíbené, jelikož ji mají abnormálně vysokou.
Ale musíte brát v potaz, že byly testovány za laboratorních podmínek, takže je to spíše hrubý odhad, než přesné číslo. Totéž platí u počtu spínacích cyklů.

Rozdíl mezi LED a klasickými žárovkami

Když porovnáme klasickou žárovku 40W s naší LED žárovkou 5W, tak je jejich rozdíl skoro propastný. Přestože pořizovací cena LED žárovky je několikanásobně vyšší, tak se díky její vysoké životnosti a nižší spotřebě vrátí. V průměrné domácnosti se vyskytuje 20 žárovek, přičemž jedna svítí asi 3h denně. Pro tyto podmínky jsme vytvořili tabulku, abyste se v tom mohli lépe orientovat.

 

 

LED žárovka

 

Klasická žárovka

 

Pořizovací cena

 

69 Kč

 

12 Kč

 

Pořizovací cena celkem

 

1380 Kč

 

240 Kč

 

Příkon

 

5W

 

40W

 

Cena kWh

 

4,03 Kč

 

4,03 Kč

 

Životnost

 

30 000h

 

1 000h

 

Spotřeba za rok

 

109, 5kWh

 

876 kWh

 

Náklady na elektřinu za rok

 

441 Kč

 

3530 Kč

 

Roční úspora

 

3089 Kč

 

* Nebere se v potaz, že se klasické žárovky musejí vyměňovat častěji kvůli jejich krátké životnosti, a tak jejich náklady mohou být vyšší, než je uvedeno v tabulce.

https://www.ledsviti.cz/led-zarovka-e27-5w-tepla-bila-3000k/

https://www.oaza.cz/teslamp-40w-e27-240v-pf93fbnw6?utm_source=heureka.cz&utm_medium=products&utm_campaign=teslamp-40w-e27-240v

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.