LED světla & Zařízení pro seniory: Šetří peníze, Podporují zdraví

Asistovaná bydlení pro seniory jsou jedním z největších odběratelů elektrické energie na metr čtvereční. Alespoň v Spojených státech amerických tomu tak je. Více energie v plošném poměru proudí pouze do nemocnic, supermarketů a kuchyní v restauracích. Vyplývá to ze studie, zpracované Ministerstvem energetiky USA. Podle ní pak osvětlení v pečovatelských zařízeních pro seniory představuje celých 43 % z celkové spotřeby energie. Možnost úspory energie za osvětlení by tedy asi byla vedoucími těchto zařízení velmi vítána. Lidé, pověření vedením takových institucí mnohdy pracují s omezeným rozpočtem, takže se musejí kromě zdraví seniorů starat i o snižování výdajů. A LED osvětlení může pomoci s obojím.

seniori led svetlo

Celkové náklady životního cyklu pro LED světla

Ačkoliv ceny LED osvětlení v posledních letech výrazně klesly, stále jsou LED zářivky, LED panely a další typy LED světel o něco dražší, než jejich konkurenti z řad tradičního osvětlení. To doposud ještě někoho odrazuje od investice do LED světel, neboť opětovné nakoupení klasických světel je zkrátka levnější, než instalace LED osvětlení. Tato strategie je však velmi krátkozraká.

Objektivním kritériem při hodnocení finanční náročnosti u investice do osvětlení jsou tzv. náklady na životní cyklus. Rovnice, prostřednictvím níž bychom se k této hodnotě dostali, by mohla vypadat takto:

Počáteční náklady na nákup a instalaci + Náklady na energii k provozu + Náklady na údržbu (pokud existují) + Náklady na výměnu = Celkové náklady na životní cyklus

tabulka-naklady

A vzhledem k dlouhé, až 30 000 hodin trvající životnosti, až 80% úspoře energie, minimální poruchovosti a s ní spojenému bezúdržbovému provozu si každý může spočítat, že investice do LED světel se ve středně i dlouhodobém horizontu zkrátka i finančně vyplatí. A to ještě nezmiňujeme kvalitu světla a jeho účinky!

Výhody LED osvětlení v domovech pro seniory

Ministerstvo energetiky USA v rámci demonstračního programu se zaměřením na praktickou využitelnost LED osvětlení nainstalovalo v jedné části pečovatelského domu ACC Care Center v Sacramentu kompletní systém LED světel. Účel tohoto experimentu byl jasný – změřit úsporu energie, ale též zaznamenat efekt LED osvětlení na klienty, z nichž mnozí trpěli stařeckou demencí či Alzheimerovou chorobou..

Výzkumníci vsadili na stmívatelné LED osvětlení. Vysvětlení bylo nasnadě - příliš jasné světlo může narušovat spánek a celkové vzorce chování v určitou denní dobu, takže LED světla byla schopná s nástupem večera ubírat na intenzitě a získat tak teplejší odstín. To mělo okamžitý pozitivní efekt. Ihned po instalaci LED světel poklesly u nemocných pacientů večerní výkyvy nálad, křik a brekot o 41 %. Důvod je prostý – LED osvětlení zlepšilo klientům dosáhnout přirozeného cirkadiánnímu rytmu.

ukazka-rezimu-nastaveni-LED-svetel-v-AAC-Care-Center

LED světla podporují cirkadiánní rytmus

Cirkadiánní rytmus představuje každodenní kolísání aktivity a bdělosti. Pokles denního světla vyústí ve zvýšení hladiny hormonu melatoninu, což je spojeno s nutkáním ke spánku a zásadního polevení v celkové aktivitě člověka.

Klasické osvětlení s nižší teplotou chromatičnosti poskytovalo od časného rána klientům teplejší odstín světla. Ti pak byli náchylnější k ospalosti a potřebě spánku již během dne, takže večer a v noci už mnohdy nemohli „zabrat“. A právě tehdy se nejvíce projevují behaviorální příznaky nastupující demence či Alzheimerovy choroby, jimiž jsou křik, brečení a časté změny nálad.

Stmívatelné LED osvětlení pak díky svému širokému spektru barev dokázalo přesvědčivě nahradit přirozené denní světlo, čímž během dne omezilo hladinu melatoninu tak, aby u klientů podporovalo jejich vitalitu a aktivní způsob trávení dne.

K večeru se pak spolu se ztlumeným LED světlem zvyšuje hladina melatoninu, což vede u pacientů k ideálnímu načasování jejich přirozené ospalosti. Ti pak spí během noci, takže mají cirkadiánní rytmus v rovnováze. Proto se pak četnost projevu doprovodných jevů jejich nemocí snížila skoro o polovinu.

 koupelna-v-klientskem-pokoji-po-instalaci-led-svetel

Do jejich pokojů byly zhruba půl metru nad zemí coby noční LED osvětlení nainstalovány LED pásky s pohybovým čidlem, které umožňuje klientům vstát a bezpečně dojít na toaletu, aniž by museli hledat a zapínat světlo, kterým by intenzivně osvítili celý pokoj. Stejný systém se využil i v koupelně, kde byly LED pásky přilepený na spodní část pomocných přichycovacích madel. Jejich poklidný noční spánek tak již není nijak narušen.

LED ušetří energii

Ministerstvo energetiky ve své závěrečné zprávě uvádí, že po instalaci LED osvětlení do koridorů mezi pokoji se snížila nejen spotřeba energie v tomto prostoru (konkrétně o 68 %), ale i počet pádů a dalších nehod. Účastníci studie z řad uvedli, že nyní se v chodbách pod příjemným LED osvětlením dokonce i cíleně shlukují a „drbou“. To v sesterně jistě probíhá také, ovšem tam se také svítí po větší dobu s vyšší intenzitou, tudíž tam klesla spotřeba energie o 73 %.

Přejděte k LED!

Nepodceňujte důležitost a možný dopad osvětlení. Chcete dopřát svým klientům tu nejlepší možnou péči? Podívejte se na naši širokou nabídku interiérového LED osvětlení!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.