Seznamte se s li-fi sítí. LED osvětlení přenášející data pomocí světla, stokrát rychleji než klasická wi-fi.

Již brzy by mohla roli wi-fi modemu ve vaší domácnosti zastat stropní světla či stolní lampy. Letos se představila odborné veřejnosti tato nová světla vybavená zcela novou technologií li-fi (light fidelity), která přenáší data pomocí světelných vln. Speciální LED diody blikající nanosekundovou rychlostí jsou až stokrát rychlejší než klasická wi-fi (wireless fidelity)!

Light-Fidelity-Internet

Většina odborných studií dospěla k závěru, že WiFi signál je bezpečný, ale někteří lidé se stále obávají, že bychom se neměli vystavovat tomuto elektromagnetickému záření 24 hodin denně. WiFi signál také prochází stěnami a není tedy zcela zabezpečený.

Nově existující brilantní technologie LiFi nebo-li Light Fidelity, která využívá neviditelné ultra-rychlé blikání světelného zdroje, přenáší data velmi vysokou rychlostí, a to až 224 gigabitů za sekundu. Neexistují tedy žádné problémy s rušením, jelikož může bez problémů koexistovat s rádiovými frekvencemi a je též bezpečnější, protože nemůže procházet stěnami.

Francouzská společnost Oledcomm, která vyrábí komerční LiFi vybavení, které se používá v nemocnicích a dalších provozech, kde se obávají rušení WiFi signálem, představila nedávno tuto krásnou Li-Fi stolní lampu, kterou navrhl designér Pierre Garner z Eliumstudio.

li-fi stolní lampa

Často citovaný pojem „Smart Lights“ tak získává novou dimenzi.

Světelné signály jsou přijímány a převedeny na data pomocí USB LiFi adaptéru připojeného k vašemu PC.

li-fi-usb-adapter

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) vytvořila již dříve pracovní skupinu určenou k ratifikaci globální normy pro světelnou komunikaci, která podstatně potvrdila význam a potenciál této technologie. LiFi tak může výrazně podpořit realizaci naší digitální budoucnosti; IoT, Industry 4.0, inteligentní města, inteligentní dopravu i inteligentní domy.

Požadavky na nová datová přenosová pásma narůstají každým dnem a globální trh LiFi by měl v roce 2023 dosáhnout hodnoty 15 miliard USD (zdroj: GM insights).

Li-Fi-vyvoj-trhu

Potřebujete poradit s chytrým osvětlením, nebo s čímkoliv jiným? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.