Kolik světla je potřeba?

Jaký je vztah mezi světelným tokem a intenzitou osvětlení? A jaký to má praktický význam pro výběr osvětlení?

Na počátku byl světelný tok

Na krabičkách LED světelných zdrojů jsou uváděné parametry produktů, mezi kterými nalezneme i světelný tok. Uvádí se v jednotkách lumenů (lm) a udává intenzitu produkovaného světla. Čím má světelný tok vyšší hodnotu, tím intenzivnější a zářivější světlo zdroj vydává. Pro srovnání: klasická žárovka 60 W má světelný tok zhruba 600 lm.

Co je to intenzita osvětlení a jak ji zjistit

Míru osvětlení v konkrétním prostoru udává tzv. intenzita osvětlení neboli osvětlenost. Její jednotkou je 1 lux (lx). Abyste zjistili počet luxů, vydělte počet lumenů počtem čtverečních metrů v místnosti, kam má být příslušný světelný zdroj instalován. Tím zjistíte, kolik lumenů dopadne na jeden čtvereční metr plochy.

Jakou intenzitu osvětlení potřebujete

Přirozené venkovní denní světlo se pohybuje v hodnotách zhruba od 3000 až do 100000 lx. V obytných prostorech však takových hodnot nepotřebujeme dosahovat. Uvádí se, že nejsilnější osvětlení v obytných prostorách potřebujeme pro čtení a psaní, a to okolo 750 lx. Do prostor jako jsou kuchyně, obývací pokoj či pracovna se doporučuje osvětlení asi 250-­500 lx. Pro koupelnu postačí okolo 150 lx. Nejnižší intenzita osvětlení postačí pro chodby či schodiště (ca 30-­100 lx).

Čím ještě je ovlivňováno osvětlení prostoru

Uvedené údaje hodnot intenzity osvětlení pro různé prostory jsou orientační. Míra osvětlení prostoru je v menší míře ovlivňována i dalšími faktory. Těmi je např. to, zda se jedná o svítidlo přímé či nepřímé. Přímý světelný zdroj je směrován do místnosti a zpravidla je nestíněný ­ takové osvětlení se hodí spíše pro práci. Nepřímá svítidla jsou koncipována tak, aby bylo jejich světlo rovnoměrně rozptylováno a odráželo se od podlahy, stěn i stropu místnosti ­ proto jsou vhodné spíše pro relaxaci. Nepodstatná není ani výška umístění svítidla nebo světlost či tmavost stěn a zařízení v místnosti.

 

Potřebujete poradit s výběrem LED osvětlení? Neváhejte se na nás obrátit! Jsme tu pro Vás na emailové adrese info@ledsviti.cz, nebo na telefonním čísle +420 602 658 319.

Doporučujeme k tomuto článku: LED reflektory LED panely

 

Zpět do článků

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.