Změna času: osvětlení, díky kterému na ni vyzrajete

Už tuto neděli dojde opět ke změně času, a to na čas letní. Bude o hodinu méně. Změny času však nejsou přirozené a jsou dány historicky. Změna času má dopad hlavně na náš biorytmus. Nejenže může na nějakou chvíli klesnou naše výkonnost, než si tělo zvykne, ale hrozí také takzvaná spánková deprivace. Jak se ale co nejlépe na změnu času připravit? 

led světlo

Úspora energie už je zanedbatelný faktor

Argumentem k zavedení letního času byla začátkem 20. století úspora energie. Tento faktor už dnes ale nehraje takovou roli. Navíc co za svícení ušetříte večer, tak o to budete více svítit ráno. Pokud vstáváte ještě za tmy, určitě byste měli dbát na správné osvětlení, protože má na váš biorytmus stejný vliv jako večer. Na osvětlení záleží neustále.

Jaké světlo používat hned po probuzení?

Ideální je hned po probuzení denní světlo, ale to není možné, pokud vstáváte ještě za tmy. Právě proto jsou dobré taková LED svítidla, která mají barvu LED světla okolo 5000 Kelvinů, tedy denní bílou. Pokud se krátce po probuzení vystavíte takovému světlu, přestane se produkovat melatonin, někdy nazýván také jako spánkový hormon. Čím dříve po probuzení se melatonin přestane produkovat, tím lépe – opadne pocit únavy a budete bdělí.

Ideální osvětlení? Vsaďte na stmívatelné LED žárovky

Výhodou stmívatelných LED žárovek je, že zatímco ráno můžete svítit velmi intenzivním světlem, večer si můžete intenzitu snížit. Můžete tak přizpůsobit osvětlení svému biorytmu a vaše tělo vám poděkuje. Právě díky stmívatelným LED žárovkám dosáhnete velmi snadno přirozeného osvětlení, jaké je venku – ráno je světlo nejintenzivnější a k večeru se zeslabuje. Svítit totiž večer opět žárovkou s vysokou intenzitou světla, vám neprospěje. 

Pokud už vsadíte na stmívatelné LED žárovky, určitě doporučujeme takové, které můžete ovládat vzdáleně. Světlo na dálkové ovládání je výhodou ve všech směrech. Hlavně nemusíte nikam chodit k centrálnímu ovladači, ale pohodlně můžete snížit například jas světla vzdáleně. Často navíc jdou světla na dálkové ovládání propojit také s mobilní aplikací, odkud je můžete lehce ovládat a nastavit si například i automatické režimy.

TIP: Jedním z oblíbených svítidel s dálkovým ovladačem a zároveň možností stmívání je výkonné LED svítidlo 50W, chromatičnost světla je možné nastavit od 3000 do 6000 Kelvinů.

LED panely skvěle osvětlí celou místnost

Výhodou LED panelů je nejen jejich jednoduchý a minimalistický design, ale také to, že umí dobře osvítit celou místnost. LED panely jsou k tomu přizpůsobeny, protože jsou umístěny ihned těsně pod stropem, někdy se umísťují přímo do sádrokartonových podhledů. Oblíbenost LED panelů navíc stoupá, protože výběr je opravdu velký.

Nepodceňujte venkovní osvětlení

Pokud už se pustíte do úpravy osvětlení, nezapomínejte na venkovní osvětlení. Zejména venkovní osvětlení s čidlem je ideální, protože dokáže uspořit vaše náklady na energii. Venkovní osvětlení s čidlem pohybu svítí jen, když je to potřeba – navíc po omezenou dobu, kterou si nastavíte. Statistika říká, že se takto dá ušetřit okolo 20% nákladů. Ideální je osvětlení s čidlem umístit například ke vchodovým dveřím, na příjezdovou cestu nebo ke garáži.

Nezoufejte, změny času by měly skončit

Alespoň v Evropské unii by mělo střídání času skončit, shodla se na tom většina respondentů, konkrétně 84 % z celkového počtu 4,5 milionu dotázaných. Už v březnu 2019 tak Evropský parlament schválil návrh na zavedení jednotného celoročního času. Předpokládá se, že do konce roku 2021 bude rozhodnuto. Je to datum, do kdy mají členské státy říct, který čas pro ně bude směrodatný, jestli letní nebo zimní, který je odjakživa přirozený.

REFERENCE

Česká Televize České Dráhy McDonald's Seznam.cz Tesco Starbucks

Platba

Způsoby platby

Dobírkou, Online platba kartou, bankovní převod, GoPay, Hotově, Bitcoin, superCASH, Twisto

Doprava

GLS139 Kč
Zásilkovna49 Kč
LEDsviti Osobní odběr0 Kč

Prodejna

  • Okružní 2719
  • Česká Lípa, 47001
  • Provozní doba:
  • Po - Pá
  • 8:00 - 16:00
  • Osobní odběr

Kontakt


Obchodní podmínky | Reklamace a záruka | Velkoobchod | Kontakty | Reference