Rekonstrukce otevírá dveře novému osvětlení

Rekonstrukce otevírá dveře novému osvětlení, ale jak na něj?

rekonstrukce osvětlení

Rekonstrukce dá vašemu domovu nový nádech. Mnohdy se ale zbytečně zapomíná na osvětlení. Věděli jste, že kvalitní osvětlení může vašemu domu propůjčit nádech úplně nové atmosféry? Správně a kvalitně vyřešené osvětlení zvyšuje kvalitu života, budete se díky němu doma cítit lépe. Prozradíme vám, v čem je ukryto tajemství dokonalého osvětlení domu.

Proč vyměnit staré osvětlení za nové moderní řešení? 

Hlavním důvodem je úspora nákladů na osvětlení. Přestože výměna osvětlení není na první pohled levnou záležitostí, poměrně rychle se investice do nového osvětlení vrátí. Hlavními výhodami nového LED osvětlení je především jeho úspora energie – dokáže uspořit až 70 % nákladů na energii. Navíc je LED svítidlo méně poruchové a mnohem déle vydrží, běžně až 30 000 hodin svícení, to je zhruba 7 let při svícení 12 hodin denně. Klasické žárovky nebo zářivky vydrží v porovnání 2–3 roky.

Obývací pokoj je nejdůležitější

Jednou z nejdůležitějších částí celého domu je právě obývací pokoj. Většinou v něm trávíme nejvíc času, stejně jako je jednou z mála místností, kde přijímáme návštěvy. Tomu je nutné přizpůsobit také osvětlení. Obývací pokoj by měl mít centrální osvětlení a dekorativní osvětlení. Jako centrální osvětlení je vhodné využít hned několik typů svítidel. Záleží na celkovém designu a dispozici obývacího pokoje.

Lustry

Lustry jsou skvělou volbou osvětlení obývacího pokoje, pokud máte vysoké stropy. Zároveň jsou lustry skvělým designovým řešením, které může ještě více umocnit atmosféru. Ideální je umístit v obývacím pokoji lustry přímo nad obývací stůl. Výhodou použití lustrů jako centrálního osvětlení je designový charakter. Rozhodně se nebojte trochu experimentovat.

LED bodová svítidla

Oproti lustrům jsou LED bodová svítidla modernějším a zcela minimalistickým řešením. Bodová světla se nejčastěji zasadí přímo do sádrokartonových podhledů, takže nejsou vidět. Představují minimalistické osvětlení, které je ale vhodné také do obývacího pokoje. Většinou se umísťují do vystouplých stropních profilů, ale nemusí to být pravidlem a klidně mohou být bodová světla umístěna v běžném rovném stropním podhledu. Další variantou je LED bodové osvětlení, které se neinstaluje do podhledu a je tedy ihned viditelné – u něj musíte být podobně rozvážní jako u klasického lustru.

Osvětlení studentského pokoje a pracovny

Osvětlení studentského pokoje nebo pracovny je podobné. Investovat byste především měli do osvětlení pracovního stolu. Nicméně ani hlavní stropní osvětlení studentského pokoje byste neměli podceňovat. Vhodné je zvolit spíše minimalistický design ve spojení se stropními LED panely. Případně pak můžete hlavní osvětlení doplnit o dekorativní nástěnná svítidla.

Především u menších dětí je vhodné volit LED světla do dětského pokoje v dětském designu. Mohou se stát zajímavým dominantním prvkem a celkově sladit dětský pokoj.

Osvětlení dalších prostor domu

Dalšími prostory, kde je vhodné také řešit LED stropní světla, jsou především chodby. Na chodby doporučujeme opět buď nástěnná svítidla, která působí lehce dekoračním dojmem, případně klasické panelové stropní světlo, které je především praktické. Zároveň myslete na to, že LED světla by spolu měla ladit, pokud si nejste instalací příliš jisti, raději ji nechte na odbornících. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.