FAQ

Co je to LED technologie?

Zkratka LED znamená v angličtině Light-Emiting Diode, též světelná dioda. LED diody jsou elektronické polovodičové součástky s PN přechodem, kterým prochází stejnosměrný elektrický proud. Tato technologie je už přes 40 let stará, ale až dnes se jejich výroba opravdu rozšířila.

Oproti ostatním svítidlům mají mnohem větší účinnost, životnost a jsou velice odolné vůči vnějším vlivům. Dalším kladem je jejich malá spotřeba, a že mohou svítit světlem různých barev bez použití barevných filtrů.

Jelikož v současnosti LED technologie zažívá boom, tak se očekávají další pokroky v této oblasti.

LED žárovky

Jsou světelným zdrojem, ve kterém je využita LED technologie. Nemělo by se jim říkat LED žárovky, jelikož neobsahují rozžhavené vlákno, ale v současnosti se žádný jiný název neujal.

Díky pokračujícímu výzkumu v této oblasti se kvalita žárovek neustále zvyšuje. I když je jejich pořizovací cena vyšší než u klasických světel, tak kvůli vysoké účinnosti a nízké spotřebě se vám tato investice vrátí.

Další výhodou je delší životnost, která může dosáhnout až 100 000 hodin, což je kolem 11 let, ale toto číslo byste měli brát spíše jako číslo hypotetické. Také je tam možnost opakovaného vypínání a zapínání, kvůli jejich kvalitním spínačům. Jsou vysoce nárazu odolné a vyžadují minimální údržbu.
Jak už bylo výše zmíněno, tak LED světelné zdroje neobsahují rozžhavené vlákno, proto nevyzařují skoro žádné teplo.

Z toho důvodu jsou LED žárovky jedny z nejvýhodnějších světelných zdrojů na trhu.

Využití LED světla

LED světelné zdroje jsou univerzální druhy osvětlení a dají se použít kdekoliv, ať už v domácnosti, kanceláři nebo restauracích. V dnešní době se vyrábí různé druhy LED osvětlení, které se mohou využít jak v exteriérech, tak v interiérech.

Jsou teď produkována ve všech možných tvarech a velikostech, jako lustry, stojací lampy nebo nástěnná svítidla. Můžete si tak úsporně osvětlit interiér s LED osvětlením.

Klady LED svítidel

  • Velice nízká spotřeba

  • Nadměrně dlouhá životnost – téměř 100 000 hodin

  • Vysoká účinnost – Nevyzařuje tedy skoro žádné teplo

  • Odolnost vůči vnějším vlivům

  • Nevyžadují téměř žádnou údržbu

  • Možnost opakovaného zapnutí a vypnutí bez poškození

  • Bohatý výběr barev bez použití barevných filtrů

  • Stmívatelné bez změny barvy

  • Nevyzařuje UV záření

  • Ekologické, jelikož není potřeba je složitě likvidovat,

Stavba LED svítidel

Těla světel jsou vyrobena tlakovým litím ze slitin hliníku, jelikož ty nejlépe odvádějí teplo a dodávají světlu tak výborné chlazení. Tato možnost se v současnosti ukázala být ta nejlepší, zatím nebyla nalezena lepší varianta, všechny ostatní totiž selhaly.

Používají se ze dvou důvodů: chlazení a aby se docílilo té správné pracovní teploty, protože optimální provoz LED světel je závislý na teplotě. Celohliníkové tělo LED svítidel je navrženo se stejnou životností jako LED světlo.

Hospodárnost LED osvětlení

LED světelné zdroje jsou velice úsporné, i přes svoji vyšší pořizovací cenu, ale mají velice vysokou účinnost a životnost. Také svítí kvalitním světlem, kterým si v interiéru vytvoříte tu správnou atmosféru.

Funkční využití světla spočívá v tom, že používáme osvětlení jen tam, kde je ho potřeba a osvětleny jsou tedy jen ty části prostoru, kde je to vyžadováno.

Ekonomické hodnocení

Je pravda, že pořizovací cena LED svítidel je vyšší než cena ekvivalentních světelných zdrojů,
ale musíte brát v potaz to, že mají značně nižší spotřebu elektrické energie. Jejich vyšší cena vyplývá z jejich složité konstrukce.

Náklady za elektrickou energii jsou závislé na ceně energie a na tom, jak často se svítí. Proto se stávají světla s LED technologií tak oblíbená, protože jejich spotřeba je mnohonásobně menší. Z těchto důvodů je LED osvětlení považováno za velice slibné.

V dnešní době se ale většina lidí dívá více na realizační cenu než na dlouhodobé aspekty osvětlení. Musí se brát v úvahu, že se v blízké budoucnosti cena elektřiny bude zvyšovat. Z toho vyplývá, že LED světla jsou v tomto ohledu prvotřídní.

Budoucnost LED diod

S kompaktními rozměry, dlouhou životností a nízkou spotřebou by měly být LED diody nejpoužívanějším druhem osvětlení, ale nejsou. Hlavní zádrhel je jejich v pořizovací cena, ale díky pokračujícím výzkumům se očekává, že jejich cena klesne.

Už teď se LED diody staly součástí automobilových světel a veřejného osvětlení, a to díky jejich dlouhé životnosti a snadné stmívatelnosti bez změny barvy světla.

LED diody v interiéru

Hlavní výhodou je jejich nízká spotřeba, která je i oproti zářivkám nebo úsporným žárovkám stále nižší. Také mají velice nízkou povrchovou teplotu, která je kolem 60°C, což je značný rozdíl od klasických žárovek, které za běžných podmínek dosáhnou více než 100°C. Díky tomu lze LED svítidla použít jako ozdobná světla ve výkladních skříních s kosmetikou i potravinami. Rovněž jsou bezpečnější, nemůže totiž dojít k popálení při kontaktu.

Lze si i vybrat požadovanou barvu osvětlení bez použití složitých barevných filtrů.
Od teplého s 2700 K po studený s 8000 K.

Při běžném použití v interiéru jako bodová svítidla není potřeba nadměrně vysokých výkonů, a proto je jejich cena značně nižší. Ani jejich malý vyzařovací úhel není problém, spíš je pro ně předností, když mají sloužit jako doplňkové osvětlení. Hodí se skvěle jak do interiéru, tak do exteriéru.

Konec klasických žárovek

Klasickým žárovkám už je konec. Přejděte radši na úspornější LED žárovky už dnes.

Termíny konce:

Září roku 2009 – zrušení všech typů matných žárovek; čiré žárovky od 80 W výše, tudíž hlavně populární "stowattovky.
Září roku 2010 - čiré žárovky nad 60 W, tudíž hlavně 75 W.
Září roku 2011 - čiré žárovky nad 40 W, tedy velice používaná žárovka "šedesátka".
Září roku 2012 – zrušena výroba všech klasických žárovek
Září roku 2016 - čiré halogenové žárovky

Barva světla

Základní barvy světla jsou teplá, denní a studená bílá, liší se od sebe svojí teplotou chromatičnosti
a efektem, který mají na člověka. Teplota chromatičnosti je udávána v Kelvinech.

Teplé bílé světlo je podobné světlu svíčky nebo klasické žárovky, a je tak nažloutlé až oranžové. Dodává místnosti přívětivou a útulnou atmosféru. Doporučujeme ho použít v prostorách, kde se přejete uvolnit. Jako je obývací pokoj nebo ložnice.

Denní bílé světlo je, jak jméno napovídá, nejvíce podobné dennímu světlu. Vyzařuje neutrální světlo, vhodné do místností jako kuchyně a koupelny, kde je potřeba jasného a nezkresleného podání.

Studené bílé světlo je velice jasné a může mít až namodralý odstín. Toto světlo podporuje soustředění a koncentraci, proto se nejvíce používá v kancelářích, pracovních nebo průmyslových prostorech.

Pojem RGB

Je zkratka pro Red-Green-Blue, které se běžně používá k míchání barev u zobrazovacích zařízení jako je váš mobilní telefon, televize a podobně. Tyto tři barvy se používají kvůli tomu, že se s nimi dá vytvořit jakákoliv jiná barva. Různé odstíny barev se tvoří změnou koncentrace základních barev.
To se využívá i u vícebarevných světelných zdrojů jako jsou RGB LED pásky a RGB LED žárovky.

Vakuum v žárovkách

V LED světelných zdrojích vakuum nenajdete, protože neobsahuje rozžhavené vlákno jako klasické žárovky. Rozžhavená vlákna byla umístěna do vakua nebo do směsi nereaktivních plynů, aby vlákno neshořelo. To ale u LED žárovek není potřeba.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.